Dechový orchestr JUNIOR působí při Základní umělecké škole v Praze 10 – Hostivaři. Věkový průměr hráčů se pohybuje okolo 17 - 18 let. Orchestr se zaměřuje především na interpretaci tradiční české dechovky. Kromě známých i méně známých skladeb autorů, kteří jsou dnes již považováni za klasiky tohoto žánru, nechybějí ale v jeho repertoáru ani věci novější. JUNIOR založil a řídí kapelník prof. Josef Zettl.

Historie

Orchestr původně vznikl v Hudební škole hl. m. Prahy a Gymnáziu Jana Nerudy, kde na podzim v roce 1998 ve třídě prof. Josefa Zettla začala zkoušet malá skupinka žáků - hráčů na trubku, baskřídlovku, klarinet. Většina z nich se tady vůbec poprvé začala seznamovat s dechovkou, s obsazením kapely, s interpretací tohoto hudebního žánru. První kontakt je neodradil; naopak, přibylo několik dalších mladých muzikantů, kteří o vznikajícím orchestru něco zaslechli od svých spolužáků. V průběhu školního roku se kapela rozrostla a doplnila hráče do obvyklého nástrojového obsazení a v květnu 1999 poprvé veřejně vystoupila na koncertě ve škole, pod názvem Malý dechový orchestr Hudební školy hl.m. Prahy a Gymnázia Jana Nerudy. Následovaly koncerty v Praze na náměstí Míru a v Červeném Hrádku u Sedlčan. Povzbuzen prvními úspěšnými vystoupeními, přihlásil se orchestr v září 1999 na soutěžní festival Vejvodova Zbraslav. Posluchače zaujal měkkým zvukem i svým repertoárem - početné publikum si s chutí zazpívalo známé písničky Karla Vacka, Jaromíra Vejvody, Václava Bláhy a dalších autorů. Festivalová porota ocenila orchestr zařazením do stříbrného pásma v kategorii střední třídy.

Od svého vzniku absolvoval pak dechový orchestr JUNIOR již okolo stovky vystoupení. Zúčastnil se festivalů "Vejvodova Zbraslav", "Hraj, kapelo, hraj“, účinkoval jako host na koncertu Orchestru Konzervatoře Jaroslava Ježka. České písničky v podání JUNIORU zazněly i na Moravě - na přehlídce dechových orchestrů mladých v Mikulově. Orchestr několikrát vystoupil na pražském Staroměstském náměstí i ve známém pivovaru "U Fleků" a zahrál si i na maturitním plese v pražské Lucerně. Zahraničním posluchačům se představil na koncertech v Německu a Rakousku. Velkým úspěchem JUNIORU bylo vítězství ve třetí mezinárodní soutěži dechovek, která se konala v německém městě Passau v září roku 2000.

Současnost

V červnu 2002, po odchodu kapelníka Josefa Zettla z řad pedagogického sboru Hudební školy hl.m. Prahy, přešel JUNIOR spolu s ním pod hlavičku ZUŠ Praha 10 – Hostivař, kde náš orchestr nalezl větší pochopení a zájem, vstřícný přístup vedení školy a příznivé podmínky pro svou další činnost. V září 2002 se pak v soutěži festivalu „Vejvodova Zbraslav“, jehož je tradičním účastníkem, umístil JUNIOR ve zlatém pásmu. V letošním školním roce má již opět za sebou řadu vystoupení, účast na festivalech „Mladé Hilmarovo Kopidlno“ a „Vačkářův Zbiroh“ a také soutěž dechovek „Einmal Bayerisch – Einmal Böhmisch“, pořádanou v květnu 2003 v německém Wasserburgu, kde JUNIOR postoupil do finále a obsadil 4. místo. Zúčastnili jsme se také natáčení jednoho z dílů pořadu České televize „Dechovka“. V červnu jsme pak absolvovali vystoupení v rakouském Welsu a v září jsme si zahráli v Paříži.